ВАШАТА ПОРЪЧКА ДО МОМЕНТА/ORDER      

Отстъпки до 30%, за заявки над 100 лв бонус 6%
доставки на твърда цена независимо от броя на книгите
плащане при доставка, срок за цялата страна 2 дни - 4.69 лв
Почивка в дървена къща до Банско
ново съвети каталог доставки за нас следене кошница

Театърът: теория и практика

Автор: Всеволод Майерхолд
Обем: 584 стр.
Формат в мм.: 140х215
Издател: ИК "Изток Запад"
Твърда подвързия
Дата на включване: 2018-01-27
ISBN: 9786190101697
Категория: Изкуство и теория на културата

Корична цена: 33.00 лв.
Oтстъпка: 9%

Нашата цена: 30.03 лв.

 

Според Айзенщайн: „Да бъде наричан формалист някой, който се занимава с формата в изкуството, е все едно този, който изследва сифилиса, да бъде наричан сифилитик.“ Но през 30-те години на миналия век властта използва „формализма“, за да преследва всеки, отклонил се от каноните на социалистическия реализъм. Под ударите на „формализма“ попадат гении като Шостакович и Майерхолд. Театърът на Майерхолд е закрит, свикано е съвещание на режисьорите от цялата страна, на което той трябва да се разкае и да си признае „грешките“.

Майерхолд не оправдава очакванията на властимащите и заявява: „Обвиняват ме, че съм формалист. Бих ви попитал: щом има формализъм, трябва да има и антиформализъм. Вероятно социалистическият реализъм е този ортодоксален антиформализъм. Ако наричате антиформализъм това, което направихте със съветския театър напоследък, аз предпочитам да съм формалист. Защото това, което се случва с нашите театри, е жалко и страшно... Преследвахте формализма, а убихте изкуството. А без изкуство няма театър!“

Скоро след това Майерхолд е арестуван с абсурдно обвинение, че е японски шпионин. Разстрелян е на 2 февруари 1940 г.

„Театърът: теория и практика“ разкрива възгледите за театралното изкуство на гениалния режисьор и дава възможност да се надникне в неговата творческа лаборатория.

- Владимир Игнатовски

Всеволод Емилиевич Мейерхолд (1874 –1940) е роден на 9-ти февруари в Пенза. Произхожда от търговско семейство. Кръстен е по лютеранския обичай и получава три имена – Карл Теодор Казимир. Увлечението на родителите му от театъра и музиката, ранните впечатления от пътуващите музиканти, от народните игри, участията му в домашни пиеси изиграват огромна роля във формирането на художествените вкусове на бъдещия режисьор. Интересът му към театъра се засилва по време на ученическите години. Във Втора мъжка гимназия Всеволод Мейерхолд бил неизменен участник в любителските спектакли, поставяни в училището . С особен успех той изиграл Кутейкин в пиеса на Фонвизин. В драматичния кръжок в Пенза Мейерхолд играе под псевдонима Ухтомски, тъй като на гимназистите било забранено не само да играят, но и да присъстват на спектакли. В спектакъла „От ума си тегли“ той не само бил актьор, но и помагал в режисьорската работа.

Сложните отношения в семейството му стават причина след гимназията Карл да приеме православието и в чест на писателя Всеволод Гаршин приема неговото първо име. След като се отказва от германското си гражданство, в руския му паспорт се вписва променената му фамилия Мейерхолд. Той заминава да учи в Московския университет, но не прекъсва връзките си с Пенза. През април 1896 г. Мейерхолд се венчава с Олга Мунт в Пензенския катедрален събор. Любимецът на публиката в Пенза, както го наричали във вестниците, продължил да играе на сцената на Народния театър по време на летните ваканции.

Всеволод Мейерхолд напуска университета и постъпва в музикално-драматичното училище на Московоското филхармонично дружество. Завършва го, когато е на 24 години, и веднага постъпва в трупата на Московския художествен театър, където изиграва 18 роли. През 1902 г. е начело на сдружението „Другарствата на новата драма“. Две години по-късно гостува в родния си град Пенза със създадения от него театър. Само за три години Всеволод Мейерхолд поставя 170 спектакъла. По това време започва формирането на художествената програма на режисьора, свързана с поетиката на символизма, с принципите и стилистиката на условния театър. Най-пълно тази стилистика намира изражение в Петербургския театър, на който от 1906 г. Мейерхолд е главен режисьор.

От 1908 г. е поканен в състава на режисурата на петербургските императорски театри, където работи в продължение на 10 години. Негов шедьовър от този период е „Маскарад“ на Лермонтов. Мейерхолд междувременно върши своята работа в създадената от него театрално-педагогическата студия. След революцията през октомври 1917 г., която Мейерхолд приветства, режисьорът издига идеята „Театрален Октомври“ и активно участва в работата на Театралния отдел на Народния комисариат на просветата. През 1918-та той постъпва в комунистическата партия. През 1921-ва организира Висши режисьорски работилници. През следващата година създава Държавен институт за театрално изкуство /ГИТИС/ и театър към него, който по-късно става държавен. От 1926 г. този театър е официално преименуван на Държавен театър „Всеволод Мейерхолд“.

От 1915-та Мейерхолд снима филма „Портрет на Дориан Грей“ по романа на Оскар Уайлд. Една година, след като преминава на работа в театър „Станиславски“, /годината е 1939-та/ Мейерхолд е арестуван, а няколко месеца по-късно – на 02.02.1940 г., е разстрелян в Бутирския затвор в Москва. През 1956 г. е признат за незаконно репресиран и посмъртно реабилитиран от Военната колегия на Върховния съд.

През 1984 г. в Пенза е открит Музей на сценичното изкуство на името на Всеволод Мейерхолд, а през 1999-та на територията на музея на големия режисьор е издигнат паметник.


Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe

търсeне по м/у думите моля въведете търсената дума
иили   

най-новото в
Изкуство и теория на културата
Нощта е майка на деня. И ни дай сенките. Анданте - Ларш Нурен
Златният век на българската опера - Боянка Арнаудова
Мислещият от дистанция човек. Конференция в чест на 80-годишнината на проф. Ивайло Знеполски - Стоян Атанасов (съставител)
Език, литература и култура на Изтока. Сборник с научни статии, посветен на 60-годишнината на проф. д-р Милена Братоева -
Музикологично рационалното и музикално рационалното - Емил Деведжиев
Просвет (Фотографии) - Николай Трейман
История на японското изкуство - Братислав Иванов
Произведението на изкуството в епохата на неговата техническа възпроизводимост - Валтер Бенямин
Пишеща архитектура - Мария Диамандиева
Залата на смеха има стена на плача. Живот и театър на Николай Урумов - Димитър Стайков
Театърът и неговият двойник - Антонен Арто
Ясен Гюзелев - Красимир Илиев, Ясен Гюзелев
Ясен Гюзелев/твърди корици - Красимир Илиев, Ясен Гюзелев
Скайдол (Луксозно издание) - Алесандро Барбучи, Барбара Канепа
Идеята за природата - Робин Джордж Колингуд
Още не е загинала - Марин Бодаков
Книгата като обект - Райчо Станев
Мъртвият идва за любимата си. Пет словенски пиеси - проф. Людмил Димитров
Ideas to wear - Съставител: Нели Митева
АББА - комплект (АББА. Завръщането + MAMMA MIA! АББА. Продължението + плакат + 3 картички) - Георги Тошев
всички книги в категорията >>>

Проверка на почъчки  |  Вашата сметка  |  Нови книги  |  Съвети  |  Каталог  |  Доставки  |  На едро  | 
Мнения  |  Кои сме ние  |  Проeкти  |  RSS  | 

Приятели: С надуваема лодка около света  |  пощенски марки  |  СБСС  |  Ламбиеви колиби  |