Науката нарича своята работа "експеримент", религията нарича своята работа "преживяване". И двете започват от една точка, но се движат в различни посоки. Науката се движи навън, религията се движи навътре… Затова, аз не съм ви дал никакви вярвания, дал съм ви само методи.
Аз само споделих своето преживяване, разказах ви за начина, чрез който съм го изпитал. И веднъж преживял го, изпробвах дали всички методи водят до целта, или не. Намерих сто и дванадесет методи, с помощта на които може да се достигне до същата точка. Когато достигнете до нея чрез един метод, останалите сто и единадесет ще бъдат за вас много прости, тъй като вие познавате точката - вече сте я достигнали. Вече може да попаднете в нея, тръгвайки откъдето поискате.
Аз преподавах сто и дванадесет методи за медитация, а не система от вярвания. Затова ги наричам наука.
Казах също, че това може би е последната религия, защото не ви дадох нищо, срещу което може да се възрази.
Аз мога да възразя на Исус. Мога да възразя на Махавира. Мага да споря с Лаодзъ. Мога да споря с Буда. С ман никой не може да спори, защото не съм дал никакви догми, с които да може да се спори. Дал съм само методи.
Аз не ви предложих нищо, което не се основава на здравия смисъл, логиката, експеримента, преживяването.
Ошо
Мнения за тази книга
Емил Пенев -Пловдив Да, ти даваш методи за навлизане във всяко едно учение, но аз мога да дам и средства, с които по-лесно да се постигне целта - самопознанието и самоусъвършенстването, но в крайна сметка всички трябва да знаят, че последната и окончателна цел е една - да се пребориш със смъртта, т.е. вечният живот. Не, че си го признаваме, но е така. И колкото по-бързо всеки си го признае, толкова по-бързо ще достигне до просветлението.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|