Сборникът Българският език през XX в., съдържащ докладите, изнесени на националната конференция, посветена на проф. Ст. Стойков и 35-годишнината от отпечатването на т. I на Български диалектен атлас, трябва да се разглежда като научен труд, който отразява богатата и разностранна дейност на българските езиковеди и чуждестранни българисти при изследване и описание на нашия език във всичките му форми на съществуване, проява и употреба през XX век.
В сборника са очертани тенденциите в развитието на българския език, направена е оценка на съвременната българска езикова ситуация, откроява се модерната съвременна методология, прилагана в научните изследвания. Постигнатите резултати, тематичното разнообразие, навременното отразяване на езиковите промени, особено след промените, настъпили в Източна Европа след 1989 г., показват, че науката за българския език през XX в. е извървяла път на непрекъснато развитие и извисяване, на изравняване със стандартите на европейската и световната лингвистика.
Внимателният прочит на целия сборник показва, че в края на отминаващия XX век за езиковедите българисти задачите, пред които са изправени, са ясни и без отлагане те ще бъдат задължени да ги изпълняват при по-нататъшното следване и описание на българския език като част от общоевропейското комуникационно общество при запазване на неговата национална идентичност.
Мнения за тази книга
Люба П. Атанасова -Благоевград Чудесно е, че все още се публикуват подобни сборници с научно съдържание. Страхувам се обаче, че хората, които биха проявили интерес едва ли могат да си го позволят на тази цена
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|