Изданието представя в цялостен вид играното на българска музикална сцена от първите й професионални прояви до края на сезона 1996/1997 г. Съдържа имена на автори на музикално-сценично творчество, композитори и либретисти, както и заглавия на опери, балети, оперети и мюзикъли.
Редът на автори и творби е азбучен, а на постановките — хронологичен. След всяко заглавие са указани в скоби оригиналното наименование на творбата, годината и градът на първото й представяне. Следват жанрът на творбата (в скоби е посочено конкретното авторско определение), броят на действията, името на либретиста и на пиесата, по която е написано либретото, ако съществува такава. Данните на първата постановка на дадено заглавие в България съдържат името на града, годината (при българските — и ден и месец) и постановъчния екип, в който в оптималния му вид са изредени имената на диригента, режисьора, художника, хормайстора, хореографа, някъде и на преводача и др. Към българските произведения е прибавен кратък текст — представа за тях.
В изданието са включени приложения-показалци. Те обхващат имената на композитори, на автори на словесния текст, на опери, балети, оперети и мюзикъли, играни в България.
Речникът формира представи за основните „Какво?", „Къде?", „Кога?" в българския музикален театър, като съзнателно се избягва авторското тълкуване и обобщение. Чиста, подбрана и обработена информация — падежно стъпало към двадесет и първия век.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|