Едже Темелкуран е един от най-известните журналисти и политически коментатори в Турция. Написала е 12 книги, три от които са публикувани на английски. "Звук на банани" е първият й роман.
Филипина, полуфилипинка-полупалестинка, е домашна помощница на възрастната ливанка Зейнаб. Те живеят в панелен блок в Източен Бейрут, който е приютил повечето от героите на романа. Тази жилищна сграда на хълма Жетави става герой на романа, играейки активна роля в живота на обитателите. Авторката дори персофиницира Бейрут като жив участник в историята.
И наистина: В Бейрут Филипина и Маруан се влюбват. Тук почти всички наематели в блока на хълма Жетави са преследвани от тяхното сложно политическо минало. Пак в Бейрут, в палестинския бежански лагер "Шатила" се срещат родителите на Филипина. Лагерът става неин първи дом и лобно място на баща й, доктор Хамза. Писмата, които той оставя на дъщеря си, са лирически и смислов акцент на книгата.
Туркинята Дениз среща в Париж ливанеца Зияд и двамата се отдават на романтична връзка. Зияд е писател, който планира да напише книга за Бейрут. Той носи със себе си дървена кутия с камъни, на които са изписани на арабски имената на героите: Филипина, доктор Хамза, Зейнаб, Маруан... Камъните са разпръснати по леглото на евтин хотел в Париж и след време от тях ще оживее една история заедно с всичките си герои.
Романът "Звук на банани" е история за любовта, разкщазана по разтърсващ начин. Той е една импресия, богата на образи и звуци, която показва как любовта и политиката се преплитат в сърцето на Бейрут, разкъсано от болка и красота.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|