Самото название на книгата веднага ни отвежда към една друга "Българска идея", която Стефан Попов преди приблизително тридесет години разви в една своя незабравима беседа в Западна Германия този повод и заради другите негови трудове, Тончо Жечев го нарече в издадената от "Летописи" книга "Безсъници" най-големият български историофилософ на двадесетия век.
Какво е различното в "Българската идея" на д-р Светлозар Попов, който много добре и отдавна познава трудовете на своя именит предшественик и не е ли предизвикателство да назове със същото заглавие своя труд? Това навярно би било така, ако едната "идея" преповтаряше другата, ако между тях съществуваше връзка в съдържанието или въпросът се разглеждаше от една и съща гледна точка.
Всъщност Стефан Попов говори за духовните скрижали от Раковски до Траянов, които и днес са повели на национално битие. Светлозар Попов разглежда понятията нация, национална идея, национални интереси и напомня, че те години наред отсъстват в българската публицистика, за тях единствено се говореше в средите на политическата ни емиграция. Тук не можеше и дума да става за изграждане на единна концепция по тези проблеми.
Пропита с чувство на горд национализъм, но открита към разбирателството между хората по света, "Българската идея и демосферата" е насочена към мирното бъдеще на човечеството през настъпващото трето хилядолетие. В такъв смисъл, книгата на д-р Светлозар Попов представлява ценен принос не само към нашата историческа наука, но и към глобалната идея за мирното съвместно съществуване на народи, култури и цивилизации.
Мнения за тази книга
Dakiec - Хубава Книга. Патриотична и Духовна.
Така трябва да се пишат учебниците по история за да има Българи и след нас.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|