Съвременната математика е станала прекалено абстрактна и дяволски сложна, като огромни нейни дялове едва ли някога ще станат достъпни за неспециалисти. Истината е обаче, че всеки човек в ежедневието си (незави- симо дали го осъзнава, или не) е малко или много математик. Всеки път, когато преценявате коя поничка е по-голяма, когато делите пица на равни пар- чета, когато си броите рестото или дори погледнете часовника, вие влизате във функциите си на „всекидневен математик”.
В тази книга е разказана удивителната история на математиката още от нейното зараждане до времето на най-поразителните съвременни открития на тази наука и то така, че да бъде достъпна и приятна за вас. Когато стигнете до края на това прелюбопитно пътешествие, вие ще различавате квадратно от кубично уравнение, ще имате бегла представа за границите на безкрайността и пукнатините в пространствено-времевия континуум.
По пътя си ще срещнете един гол човек, излязъл без хавлия от банята, ще станете свидетели на големи заблуди и ожесточени научни спорове. Да се надяваме, че наученото ще ви накара да се съгласите с думите на Джон Дий, според когото математиката притежава една наистина „пленителна убедителност”.
Джоъл Леви е написал много книги за популяризиране на природните науки. Освен на „Необикновената история на математиката“ той е автор и на „Пчела в катедрала и други 99 аналогии в науката“, „Книга по химия за приспиване“, „Тефтерчето на Нютон“ и „Враждите в науката: от Галилей до Проекта за човешкия геном“
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|