Млад мъж е намерен да лежи в безсъзнание в покрайнините на Букурещ. Никой не знае кой е той и всички имат различна теория за това как се е озовал там. Своя има и красивата Юлия Маргулис. Но истината е, че докато Юлия живее в своето време – 1897 г., то Дан Крецу идва от бъдещето – XXI в. Без да може да си обясни как, той се е прехвърлил във времето, близо 100 г. назад, и се е озовал в един различен, приказен и зимен Букурещ, където веднага събужда подозрението на местните власти. В невъзможност да обясни откъде идва, той има късмет да намери приятели и дори да започне работа в известен вестник. Но изчезва икона и е предприето полицейско разследване, на фона на което се разгръща и една любовна история...
„Животът започва в петък” е модерен като структура роман, изграден чрез преплитането на две гледни точки към събитията в книгата - Юлия Маргулис от края на XIX век и Дан Крецу, пренесъл се от XXI век във времето на Юлия.
Букурещ е представен в социален разрез на различни слоеве от обществото и професиите им, включително престъпния свят. Градът от края на XIX век оживява за читателя със своите автомобили, файтони, трамваи, улици, булеварди, църкви и театри, градски институции, но най-вече със своите обитатели. Според преводача Христо Боев четенето на романа може да се сравни с разглеждане на видеоалбум, който съдържа сцените, които приковават вниманието и оставят спомени за нещо преживяно през тези 12 дни, в които се развива действието на романа и които са достатъчни да опознаем неговите герои.
В урбанистичния маниер на повествование на Йоана Първулеску може да се види продължение на традицията на автори като Вирджиния Улф, Хенри Милър, Джеймс Джойс, Том Улф и Джонатан Френзън.
Йоана Първулеску е родена на 10 януари 1960 г. в Брашов, Румъния. Освен изтъкнат писател, тя е есеист, публицист, литературен критик, преводач от френски и немски, професор по литература в университета в Букурещ, съавтор на учебниците по румънски език и литература за IX-XII клас.
С романа „Животът започва в петък” румънската писателка Йоана Първулеску спечели Наградата на Европейския съюз за литература през 2013 г. Той излезе на български в превод на Христо Боев и е част от поредица на изд. „Персей” в програма „Творческа Европа”.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|