След всичко, което съм видял през живота си и след цели трийсет години на бойното поле на училището, съм стигнал до извода, че на света геният се среща не по-рядко от посредствеността. Ние просто потискаме гения, защото още не сме намерили начин да управляваме население, което се състои се от образовани хора. Мисля, че този проблем има едно съвсем елегантно и просто решение. Нека се управляват сами.
Наистина ли ни трябва училище? Говоря не за образование, а за насилствено школуване: шест часа дневно, пет дни в седмицата, девет месеца в годината в продължение на дванайсет години. Дали тази убийствена, рутинна дейност е наистина наложителна?
В тази страна са ни учили (т.е. школували) да мислим, че „успехът“ е синоним на „школуването“ или най-малкото зависим от него. В исторически план обаче това изобщо не е вярно – нито в интелектуално, нито във финансово отношение. Днес по целия свят има достатъчно много хора, които намират начини да се образоват и без да прибягват до услугите на задължителното средно образование в училища, които твърде често приличат на затвори.
Джон Гатоу
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|