“Благодетелите” (2006), последната книга на Елс де Хрун, е роман, но с документална основа. Скандална за част от западноевропейското и българското общество е историята за връзката на холандката, обикнала етнически турчин в България, но най-фрапиращи са фактите за корупция и финансови и политически машинации в сферата на благотворителността – при тъй наречените “помощи за развитие”, на които са се посветили Франк и Ева. Всъщност става дума за същинска мафия, за която малцинствата и бедните са само касичка за събиране на пари... така вижда нещата еманципираната, борбена, ангажирана героиня, донякъде прототип на авторката.
В увода към “Благодетелите” се посочва предисторията на романа и конкретният контекст, в който се развива той – бурно кипящата България малко преди присъединяването й към ЕС; и Холандия, която трябва да преосмисли подхода си към раздаването на помощи. В увлекателния сюжет, често движещ се съвсем близо до криминалната интрига, всичко това се преплита с романтиката на една трудна любов и богатия емоционален свят на Балканите.
Освен писателка Елс де Хрун е и политик, член на Европейския парламент, в който застъпва каузата на Зелените за прозрачност в политиката, човешките права, справедливо отношение към малцинствата и срещу дискриминацията и корупцията на властта. Ключови думи за Елс де Хрун са свободата и отговорността. Книгите й са преведени на десетки езици и награждавани в различни държави. Освен на романи е авторка на детски, образователни и публицистични творби. Част от произведенията й се основават на конкретни факти и разследвания и са на ръба на политическата нон-фикция, която все още търси своето достойно място сред утвърдените жанрове. “Благодетелите” (2006), последната книга на Елс де Хрун, е роман, но с документална основа. Скандална за част от западноевропейското и българското общество е историята за връзката на холандката, обикнала етнически турчин в България, но най-фрапиращи са фактите за корупция и финансови и политически машинации в сферата на благотворителността – при тъй наречените “помощи за развитие”, на които са се посветили Франк и Ева. Всъщност става дума за същинска мафия, за която малцинствата и бедните са само касичка за събиране на пари... така вижда нещата еманципираната, борбена, ангажирана героиня, донякъде прототип на авторката.
Мнения за тази книга
Валов -София Авторката е прототип на героинята, а не героинята е прототип на авторката, както е написано в анотацията.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|